Ο Στ. Λιβέρης έκανε δώρο γενεθλίων τη νίκη με τον Ναυπακτιακό Αστέρα | 1-0 επικράτηση για το Σκουλικάδο (φώτο)

Σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Ναυπακτιακού Αστέρα πήρε στο εξ’ αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής ο Εθνικός Σκουλικάδου. Η Ζακυνθινή ομάδα με γκολ από το πρώτο ημίχρονο στο 37′ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Στέλιο Λιβέρη και να κρατήσει το υπέρ της σκορ παίρνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στο γήπεδο του Μαχαιράδου. Μάλιστα ο σκόρερ σήμερα έκλεισε τα 37 του χρόνια και έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό του και την ομάδα.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις αν και οι γηπεδούχοι έπαιζαν με πάθος θέλοντας να πάρουν μια σημαντική νίκη. Ο Ναυπακτιακός που στο πρώτο 30λεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μάλιστα ακριβώς στο 30′ ο Νιφορόπουλος σε καλή στιγμή σούταρε στα σώματα με τον Χασιλάρι να έχει εξουδετερωθεί.
Τελικά στο 37′ ο Νικολόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Μούστα πήρε την κεφαλιά με τον Σίμο να κάνει την απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Τσουκαλά που πάσαρε στον Λιβέρη που με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο β’ μέρος το Σκουλικάδου προστάτεψε τα μετόπισθεν και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ έχασε καλή στιγμή με τον Κακολύρη στο 68′ που σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Η ομάδα κράτησε μέχρι το τέλος τη νίκη που ήταν η πρώτη στο Δημοτικό Γήπεδο του Μαχαιράδου.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νίκολαος Χρονάς (Αχαΐας) με βοηθούς τους Καρρά και Δρίβηλα από τον ίδιο νομό.
EΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Καραμαλίκης Στ.): Χασιλάρι, Νικολακόπουλος, Ελέζι, Λιβέρης, Μούστα, Λυρτζής, Τσουκαλάς, Μπλάντζιος (58′ Καρδάρης), Μαρούδας, Μεταξάς, Κακολύρης (83′ Αγαλιώτης)

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νταλακούρας Γ.): Μένιος, Μπατσής, Καλαμπόκας (65′ Λίτσος), Γιαννόπουλος (46′ Ναουμίδης), Αργυρόπουλος, Μαχαίρας (69′ Μακρής), Μενσά (46′ Κοντογιάννης), Παλαιοπάνος, Νιφορόπουλος, Καψάσκης, Πατρώνης (46′ Γιαννιώτης)

Δείτε και βίντεο το γκολ που έκρινε το παιχνίδι όπως και τις δηλώσεις των προπονητών και του σκόρερ