ΑΓΕΖ – Ηττήθηκαν εύκολα από τον ισχυρό Προμηθέα οι Παίδες

Κόντρα σε μια από τις κορυφαίες παιδικές ομάδες της Ελλάδας το έργο της ΑΓΕΖ ήταν εξαρχής δύσκολο και όντως η ομάδα δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 27-73. Το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους Αχαιούς οι οποίοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τη δύναμη τους καθώς προηγήθηκαν με 23-2. Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας διεύρυνε το υπέρ του προβάδισμα με 43-12.
Η ομάδα του Ανδρέα Παπαδάτου που είναι νεοσύστατη και σίγουρα δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα κόντρα σε έναν πολύ δυνατό Προμηθέα ο οποίος μάλιστα στο φινάλε των 30 λεπτών είχε ξεφύγει στο σκορ με 62-16.
Μόνο ενθαρρυντικό διάστημα για την ομάδα παίδων της ΑΓΕΖ ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς κράτησε στους 11 πόντους τον Προμηθέα, ενώ σκόραρε και εκείνη 11 πόντους για το τελικό 27-73.
Δεν υπήρξε παίκτης για την ΑΓΕΖ που σκόραρε πάνω από 10 πόντους, με τους αθλητές πάντως να δείχνουν καλή εικόνα για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑΗ.
Δεκάλεπτα: 23-2, 43,12, 62-16, 73-27

AΓΕΖ (Παπαδάτος): Σπίνος 2, Αγγελής 7, Θεοδόσης 4, Λιβέρης 6, Νέγκας 7, Ζαρκάδης 3(1), Λογοθέτης, Πλαρινός, Βισβάρδης, Ζαφείρης, Μάρκου.
Η ομάδα από το νησί μας γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ένα ανανεωμένο πρωτάθλημα, καθώς στην πρεμιέρα είχε χάσει εκτός έδρας από την Προοδευτική με 54-63.
Να πούμε ότι το ματς με τον Προμηθέα ήταν το πρώτο για τη νέα χρονιά στο ανανεωμένο κλειστό της Παναγούλας, το οποίο έχε αλλάξει παρκέ μετά τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν.