Δεύτερη η ΑΓΕΖ στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18 – «Χρυσά» τα νέα ταλέντα του Ζακυνθινού στίβου

Το νέο «αίμα» του Ζακυνθινού στίβου είναι εδώ και έδωσε βροντερό παρών στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κάτω των 18 ετών που έγινε στην Πάτρα στις 29 Μαΐου. Ο σύλλογος κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη θέση στην ομαδική βαθμολογία, ενώ ήταν δεύτερος στα αγόρια και πέμπτος στα κορίτσια. Είχε συνολικά πέντε χρυσά, τρία ασημένια και πέντε χάλκινα μετάλλια, ενώ συνολικά 10 αθλητές του συλλόγου προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ηλικιακής κατηγορίας τους. Επιδόσεις πρωτόγνωρες και εντυπωσιακές για τους αθλητές του νησιού μας, που έδειξαν ότι έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.
Όσον αφορά αναλυτικά τις επιτυχίες των αθλητών απίστευτη ήταν η εμφάνιση της Ρ. Μαρίνου στο Ακόντιο (43,21μ.) που έκανε την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα, ενώ πραγματοποίησε και ατομικό ρεκόρ και θα συμμετάσχει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με πολλές προσδοκίες. Ο Δ. Αρβανιτάκης ήταν επίσης πρώτος στα 110μ. εμπόδια (15’’και 47 δευτ.) και πήρε την πρόκριση στους Πανελλήνιους Αγώνες. Μάλιστα κατετάγη και δεύτερος στο τριπλούν (13,02μ.) Την πρωτιά κατέκτησε και η Δ. Μωραΐτη στα 2000μ. στίπλ (8’, 20’’ και 69 δεύτερα) με ατομικό ρεκόρ και συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Άλλο ένα χρυσό μετάλλιο για την ΑΓΕΖ πήρε ο Μούσα που επικράτησε στη δισκοβολία με βολή στα 37,29μ. ενώ ήταν 7ος στη σφαίρα (9,81μ.). Τέλος χρυσό μετάλλιο πήρε και η ομάδα 4Χ400 των κοριτσιών που συμμετείχε με τις Καραμαλίκη, Μωραΐτη, Ακτύπη Αλ. και Σεμιτεκόλου (4’19’’ και 86 δεύτερα).
Από εκεί και πέρα ασημένιο μετάλλιο πήρε η Κ. Σεμιτεκόλου στα 400μ. εμπόδια (67’’ και 42 δεύτερα) έχοντας ατομικό ρεκόρ. Φυσικά και αυτή προκρίθηκε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ασημένιο μετάλλιο πήρε και ο Π. Στρούζας που ήταν δεύτερος στα 2.000μ. στίπλ (6’45’’ και 37 δεύτερα) και προκρίθηκε στους Πανελλήνιους Αγώνες. Επίσης ήταν 6ος στα 3.000μ. (9’57’’και 14 δεύτερα). Να πούμε ότι αγωνίστηκε με κάταγμα στο δεξί του χέρι.
Όσον αφορά το τρίτο σκαλί του βάθρου ο Κ. Σούλης ήταν 3ος στα 400μ. (52’’και 47 δεύτερα) και στα 800μ. (1’59’’ και 81 δεύτερα). Μάλιστα ο δεύτερος χρόνος ήταν από τους καλύτερους στην Ελλάδα και έπιασε όριο συμμετοχής για τους Πανελλήνιους Αγώνες, κάνοντας παράλληλα ατομικό ρεκόρ. Δυο χάλκινα μετάλλια είχε επίσης ο Π. Μεράϊ σε σφαιροβολία (13,53μ.) και δισκοβολία (34,10μ.) . Τέλος χάλκινος ήταν και ο Γ. Βερναρδάκης στο ύψος (1,65μ.) ενώ ήταν και όγδοος στο μήκος (5,54μ.).
Αν και δεν πήραν μετάλλιο ξεχώρισαν και οι υπόλοιποι αθλητές της ΑΓΕΖ που είχαν εξαιρετικές επιδόσεις. Αναλυτικά: Ακτύπη Αλ. -4η στα 400μ., Κλαμπάνης Γ. – 4ος στο ύψος (1,65μ.) και 7ος στο μήκος (5,60μ.), Μποζίκη Αικ. – 4η στο Τριπλούν (9,89μ.) και 11η στο μήκος (4,38μ.) Ζούγρας Δ. – 7ος στα 100μ. (12’’ και 4 δεύτερα) και 12ος στο μήκος, Καραμαλίκη Αν. -10η στα 100μ. (13’’ και 47 δεύτερα), Θεοδώση Αρ. – 10η στο μήκος και 12η στα 100μ. (13’’και 82 δεύτερα) και Ποταμίτη Στ. -19η στα 100μ. (14’’ και 13 δεύτερα).
Σχετικά με την ομαδική βαθμολογία η ΑΓΕΖ στο σύνολο μάζεψε 172β. και ήταν δεύτερη μόνο πίσω από τον Πέλοπα Πατρών (238β.) και μπροστά από την Τρίτη Ολυμπιάδα Πατρών (154β.)
Ο προπονητής του τμήματος στίβου της ΑΓΕΖ Νίκος Ακτύπης σχολιάζοντας τις επιδόσεις των αθλητών του τόνισε ότι: «Το σπουδαίο δεν είναι η υψηλή βαθμολογία στο σύνολο και τις κατηγορίες αλλά οι αξιόλογες επιδόσεις των παιδιών που τους δίνουν το δικαίωμα πρόκρισης στους πανελλήνιους αγώνες ώστε να διακριθούν ατομικά αλλά και ομαδικά σε όλη την Ελλάδα».
Από εκεί και πέρα οι Πανελλήνιοι Αγώνες θα πραγματοποιηθούν στον Βόλο 10 και 11 Ιουλίου και οι αθλητές θα έχουν την ευκαιρία να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους.
Το τμήμα στίβου της ΑΓΕΖ τέλος ευχαρίστησε τον πρόεδρο της Επιτροπής Λοιμώξεων στο Γ.Ν. Ζακύνθου Αθ. Μάρκου για την άμεση βοήθεια για να διενεργηθούν rapid test στους αθλητές του συλλόγου.