«Πράματα και θάματα» έκανε με το Λαύριο ο Μ. Λούντζης – Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποιεί ο Ζακυνθινός γκάρντ

Άλλη μια τρομερή εμφάνιση με τη φανέλα του Προμηθέα πραγματοποίησε ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος ήταν καταλυτικός για να έρθει μια μεγάλη νίκη επί του Λαυρίου με 90-88 για το πρωτάθλημα της Basketleague. Οι Αχαιοί που έχαναν με 76-84 στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν μια μαγική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Ζακυνθινό γκάρντ, ο οποίος σκόραρε και τους 8 πόντους του την τελευταία περίοδο. Μάλιστα με το σκορ στο 83-88, ο Λούντζης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 86-88, ενώ μετά από λάθος του Λαυρίου, ο νεαρός μπασκετμπολίστας έδωσε ασίστ για το κάρφωμα του Γκράντ. Στην επόμενη φάση έκανε βήματα ο Κοζί για τους φιλοξενούμενους και στην πιο καθοριστική επίθεση του αγώνα, ο Λούντζης πατώντας τη γραμμή του τριπόντου σκόραρε και πάλι για να δώσει τη νίκη στους Αχαιούς με 90-88.

Ο άσος από τη Ζάκυνθο παρόλο που έπαιξε μόνο 7 λεπτά στο παιχνίδι, έδωσε ότι μπορούσε για την ομάδα του, με τον Μάκη Γιατρά να τον εμπιστεύεται και να τον αφήνει να πάρει τις πιο κρίσιμες αποφάσεις του αγώνα και να δώσει τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν και μια άτυπη «ρεβάνς» από το Λαύριο.
Ο ίδιος μιλώντας στον Σπορ ΦΜ για την πολύ σημαντική νίκη και τη δική του εμφάνιση: «Το ξέραμε ότι θα ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την αντίδραση που βγάλαμε και συνεχίζουμε. Να είμαι ειλικρινής πιστεύω τα προηγούμενα καλάθια που έβαλαν τα παιδιά ήταν πιο δύσκολα. Από την άλλη πιστεύω για αυτό δουλεύω και εγώ. Νιώθω καλά και έχω αυτοπεποίθηση. Ένιωθα έτοιμος να πάρω αυτό το σουτ».
Ο Μιχάλης Λούντζης αναφέρθηκε και για την περιπέτεια που πέρασε η ομάδα του με τον κορωνοϊό, με τον ίδιο να λέει ότι ήταν δύσκολο να βρει ρυθμό και καλά πατήματα.
«Επειδή είχαμε και κάποια κρούσματα με κορωνοϊό και έχουμε φτιάξει την ομάδα 2-3 φορές ξανά είμαστε λίγο ανέτοιμοι. Δεν έχουμε καταφέρει να δουλέψουμε όλοι μαζί. Τα παιδιά οι Γκράντ και ο Έβανς έχουν έρθει λίγο καιρό. Εμείς προσπαθούμε να παίρνουμε θετικά αποτελέσματα και να βρίσκουμε ρυθμό. Παιχνίδι με παιχνίδι θα γινόμαστε καλύτεροι».
Ο Μιχάλης Λούντζης πραγματοποιεί εξαιρετική χρονιά με τον Προμηθέα και παιχνίδι με το παιχνίδι γίνεται ακόμα καλύτερος.