Άδικη ήττα στο 89′ για το Σκουλικάδο – «Λύγισε» από την πίεση της Αχαϊκής

Εξαιρετικά στάθηκε στην έδρα της ιστορικής Αχαϊκής ο Εθνικός Σκουλικάδου, ο οποίος μέχρι το 89’ κρατούσε σφιχτά έναν πολύτιμο βαθμό. Παρόλα αυτά σε εκείνο το λεπτό «χτύπησε» ο Γραμματικόπουλος που έκανε το 1-0 και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.
Οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη ερχόμενοι από το νικηφόρο 2-1 επί του Πάμισου Μεσσήνης είχαν καλή ψυχολογία και μπήκαν με πλάνο στην Κάτω Αχαγιά αφού έκλεισαν αποτελεσματικά τους χώρους στο πρώτο ημίχρονο και παρά την πρωτοβουλία που είχαν δικαιολογημένα οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Το μοιρασμένο όμως πρώτο ημίχρονο δεν συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, όπου η Αχαϊκή πίεσε ασφυκτικά.
Ειδικά μετά το 65’ χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Παπαδόπουλου σε δυο περιπτώσεις για να γλιτώσει ο Εθνικός την παραβίαση της εστίας του, ενώ είχε και τη δική του πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 75’ όταν ο Αντρέας Πλέσσας βγήκε μόνος του με τον Μπαμπούνη αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε «γκραν γκινιόλ», αφού η Αχαϊκή πίεζε ασφυκτικά και ευτύχησε στο 89’ να σκοράρει το γκολ της νίκης. Συγκεκριμένα μετά από φάουλ που εκτελέστηκε ο πολύπειρος Γραμματικόπουλος νίκησε με κεφαλιά τον Παπαδόπουλο και λύτρωσε τους γηπεδούχους που πήραν ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια. Μάλιστα στο ίδιο λεπτό ο Αναστόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τον Εθνικό Σκουλικάδου.
Διαιτητής στον αγώνα ήταν ο κ. Τσάκαλης Β. (Ηλείας) με βοηθούς τους Καραλή Ι. και Καραμέρο Γ. από τον ίδιο νομό.
Επόμενο ματς εφόσον πάνε όλα καλά είναι εκείνο με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων για τον Εθνικό Σκουλικάδου στο Δημοτικό Γήπεδο Μαχαιράδου.
ΑΧΑΪΚΗ (Γαβριλόπουλος): Μπαμπούνης, Στανής (46’ Γερασιμόπουλος), Λίπι, Χούσα, Ντο Σάντος, Μπουρδέκας, Κούσουλας (90’ Χαρίζι), Φονσέκα, Τζαμπιρί (72’ Γραμματικόπουλος), Παπαδόπουλος (90’ Κοτσόκολος), Πυρρής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Νόλης Δ.): Παπαδόπουλος, Γιακουμέλος, Βαρδάκας, Προκόπης, Κλαδής, Περιστέρης (59’ Αγαλιώτης), Νικολακόπουλος, Πίντο, Διδάχος (83’ Μαρζαλίρας), Αναστόπουλος, Κατσικώστας (61’ Πλέσσας)