Προσπάθησε η Ζάκυνθος – Έμεινε στο 1-1 με τη Σπάρτη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τη Ζάκυνθο να μένει στο 1-1 με τη Σπάρτη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στην αρχή του αγώνα και δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά το γκολ ήρθε στο 21′ από τον Βίλα για τη Ζάκυνθο. Μάλιστα οι «κυανοκίτρινοι» είχαν και δοκάρι με τον Ζυγκερίδη αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Σπάρτη ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και κατόρθωσε στο 50 να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Συγκεκριμένα ο Κάρδαρης ξεμαρκαρίστηκε και σούταρε, με τον Κουτογλίδη να μην μπλοκάρει τη μπάλα και τον Σαμπατάκο από κοντά να κάνει το 1-1.

Στο 71′ ο Γεμιστός σούταρε λίγο άουτ για τη Σπάρτη, ενώ στο κόρνερ των φιλοξενούμενων ένα λεπτό μετά ο Κολεύρης έδιωξε τη μπάλα στη γραμμή μετά από λάθος απόκρουση του Κουτογλίδη. Στο 78′ ο Βίλα έφυγε στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος γλίστρημα του αντιπάλου του, αλλά νικήθηκε από τον Κραβαρίτη. Η Σπάρτη στην τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι απείλησε με τον Γεμιστό, ο οποίος μετά από ωραίο συνδυασμό δεν τελείωσε καλά τη φάση.
Διαιτητής ήταν ο Ανδριανός Κ. με βοηθούς τους Κακαφώνης Μ. και Ανδριανό Μ. από τον Νομό Αχαΐα

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Κολεύρης, Μπεκατώρος, Γιοχάνες, Κούνια (90′ Ιβαντζίκης), Μαρίνος Σ. (63′ Πεταλωτής), Πούδλης, Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα, Μέντες (85′ Στύλλα)

Π.Σ. «Η ΣΠΑΡΤΗ» (Οικονόμου Κ.): Κραβατίτης, Κακάμης, Μπανούσης, Κάρδαρης (82′ Καλούσης), Παναγιωτίδης, Γεμιστός, Σωτηρόπουλος, Συρεγγέλας, Μαρτίνεζ, Κλιγγόπουλος, Σαμπατάκος (80′ Σικαλόπουλος)