Ζακυνθάρα στα ψηλά – Σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Ναυπλίου (φώτο)

Δεν χάνει με τίποτα στο «κάστρο» της η Ζάκυνθος, η οποία κέρδισε και το Ναύπλιο με 2-1 στο Δημοτικό Στάδιο για τη 19η αγωνιστική του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Σε ένα ματς με διαμαρτυρίες, πάθος, ένταση και πολλά νεύρα, οι «κυανοκίτρινοι» ήταν εύστοχοι στις δικές τους στιγμές για να πανηγυρίσουν μια σημαντική επικράτηση.
Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Καλλιμάνης με ένα τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής παρόλο που αρχικά δεν ακύρωσε το γκολ, συμβουλεύτηκε τελικά τον βοηθό του και κατακύρωσε οφσάϊντ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.
Το Ναύπλιο απείλησε στο 6′ με τον Καζάκο, αλλά ο Οβούσου απέκρουσε στη γραμμή. Στο 14′ η Ζάκυνθος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μέντες. Στο 33′ και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία με τον Καζάκο και τον Καλλιμάνη, με τον Οβούσου να σώζει στη γραμμή.
Τελικά στο 37′ ο Βίλα με υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 για τη Ζάκυνθο, η οποία μάλιστα τέσσερα λεπτά μετά έκανε και το 2-0 με τον Ζυγκερίδη για να πάρει σπουδαίο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Στο β’ μέρος και συγκεκριμένο στο 54′ με τον Μεγαρίτη και στο 66′ με τον ίδιο ποδοσφαιριστή το Ναύπλιο δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 83 ο Στύλλα σκόραρε από κοντά για τον ΑΠΣ,αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για χέρι σε μια φάση που διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι. Το Ναύπλιο κατάφερε να σκοράρει με τον Καζάκο μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Κοτσοβό και τον Καλλιμάνη μείωσε σε 1-2. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, αλλά δεν μπόρεσαν με τον Καλλιμάνη να κάνουν το 2-2.
Πολλά παράπονα έχει κυρίως το Ναύπλιο αλλά και η Ζάκυνθος από το διαιτητικό τρίο από την Ηλεία (Μαρκαντωνάτος Γ., Καραλής Ι., Καλαμαράς Α.).

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Κολεύρης (74′ Κολεύρης), Μπεκατώρος, Κούνια, Οβούσου, Ντάσης (88′ Ιβαντζίκης), Πούφλης (74′ Πεταλωτής), Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα (63′ Μαρίνος Σπ.), Μέντες

ΝΑΥΠΛΙΟ (Κίκιλης Τ.): Βλάχος, Διαμαντής, Λέρμας (73′ Κοτσοβός), Κάπλατζης, Παναγόπουλος, Κίτος (70′ Ζαχαράκης), Καζάκος, Μεγαρίτης, Καλλιμάνης, Μουσταφάϊ, Κάπλατζης