Νέες μεγάλες επιτυχίες του Γ. Λιγνού – Έφερε τρία μετάλλια σε διεθνή κολυμβητική συνάντηση

Σπουδαία παρουσία είχε στη Διεθνή Κολυμβητική Συνάντηση Ατόμων με Αναπηρία «Φίλιππος» ο αθλητής του Φιλόξενου Α.Σ. ΑΜΕΑ Γεράσιμος Λιγνός, ο οποίος κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια. Ο Κεφαλονίτης αθλητής που υποστηρίζεται από το σωματείο του νησιού μας, ήταν για άλλη μια φορά εκπληκτικός καθώς όπου και να αγωνίστηκε ξεχώρισε και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή φόρμα για τη διεκδίκηση των ορίων για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο της Ιαπωνίας.
Συγκεκριμένα ο Γεράσιμος Λιγνός πήρε την πρώτη θέση στα 200μ. Μικτή Ατομική (SM13), έχοντας χρόνο 2 λεπτά, 24 δευτερόλεπτα και πέντε δεύτερα. Επίσης ήταν χρυσός στα 100μ. πρόσθιο (SB13), καθώς τερμάτισε σε 1 λεπτό, 16 δευτερόλεπτα και 36 δεύτερα. Τέλος ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και στα 400μ. ελεύθερο (κατηγορία S13) όπου είχε χρόνια 4 λεπτά, 47 δευτερόλεπτα και 35 δεύτερα.