Άλωσε τα Βραχνέϊκα η Ζάκυνθος – Κέρδισε με 3-1 τον Διαγόρα και πήρε εκδίκηση!

Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλη σημασία για τη Ζάκυνθο, η οποία για την 11η αγωνιστική του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής έδειξε σπουδαίο πρόσωπο κερδίζοντας με 3-1 τον Διαγόρα στα Βραχνέΐκα παίρνοντας μια άτυπη ρεβάνς για την προ διετίας ήττα με 4-0 που την είχε υποβιβάσει στο Τοπικό Πρωτάθλημα.
Ο ΑΠΣ που προερχόταν από την ήττα από το Τσιλιβή στο τοπικό ντέρμπι βρέθηκε πίσω στο σκορ από σουτ του Λίπι στο 22′. Επτά λεπτά όμως ο Κούνιας μετά από φάουλ του Σούρμπη ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζάκυνθος με ανεβασμένη ψυχολογία κατάφερε να κάνει την ανατροπή σκοράροντας με τον Πατίλα στο 47′. Στο 56′ μάλιστα οι «κυανοκίτρινοι είδαν τον Διαγόρα να μένει με παίκτη λιγότερο, με τον Σχοινά να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η Ζάκυνθος έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα προστάτεψε τα μετόπισθεν και έφτασε στη σπουδαία νίκη με 3-1, με τον Ζυγκερίδη να σκοράρει. Να πούμε ότι στις καθυστερήσεις είδε τη δεύτερη κίτρινη και ο αρχηγός του ΑΠΣ Στ. Σούρμπης.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αυγερινός Ν. (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Πουτσέλα Σπ. (Αρκαδίας) και Λουκάς Ν. (Αρκαδίας)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Τσίκας Χρ. ) Δρακόπουλος, Γεωργαντόπουλος, Λίπι, Τριαντάφυλλος, Τρίγκας, Νιφορόπουλος, Παπαδόπουλος (50′ Σχοινάς), Καλιτσουνάκης, Στραυρόπουλος, Πανάρετος (67′ Παπαδόπουλος), Σαρογιάννης.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ( Καραμαλίκης Στ.) Κουτογλίδης, Mαρίνος, Τζίνα, Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης, Πολιανίδης (54′ Κέτμαν), Σούρμπης, Οβούσου (67′ Ζυγκερίδης), Πατίλας (88′ Στύλλα), Πούφλης (90′ Μπεκατώρος).