Μεγάλο διπλό στη Σπάρτη για τον ΑΠΣ – Χρυσό γκολ στο 84′ !!

Σπουδαία νίκη πήρε στο 84′ με τον Κέτμαν η Ζάκυνθος που κέρδισε την πρωτοπόρο Σπάρτη και πήρε το πρώτο της διπλό στον 7ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής. Με τη νίκη αυτή οι «κυανοκίτρινοι» μένουν ψηλά στη βαθμολογία και συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία. Το παιχνίδι ήταν για την 7η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς φάση στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, ενώ στο 34’ η Ζάκυνθος διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι που δεν της δόθηκε σε ανατροπή του Σούρμπη, με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο ματς. Τέσσερα λεπτά μετά όμως οι Λάκωνες κέρδισαν εκείνοι πέναλτι, ωστόσο ο Γεμιστός δεν κέρδισε τον Κουτογλίδη που απέκρουσε την εκτέλεση του και κράτησε το μηδέν στη δική του εστία.

Η Ζάκυνθος μπήκε με ψυχή στο δεύτερο 45λεπτο και έδειξε τα «δόντια» της όταν στο 47’ ο Οβούσου σούταρε και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Τρακάκη. Οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν και άρχισαν παράλληλα να πιστεύουν ότι μπορούν να πάρουν ακόμα και τη νίκη στη Σπάρτη. Στο 69’ ο Πολιανίδης σέντραρε και το γυριστό του Κέτμαν πέρασε άουτ σε μια σημαντική ευκαιρία για τους παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη.
Στο 77’ ο Σούρμπης σούταρε άουτ, ενώ δυο λεπτά μετά ο Τρακάκης έδιωξε στη γραμμή τη μπάλα σε κόρνερ του Μπεκατώρου.
Τελικά η κυριαρχία της Ζακύνθου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 84ο λεπτό όταν ο Κέτμαν έφυγε στην αντεπίθεση και εκτέλεσε τον Τρακάκη με εξαιρετικό σουτ γράφοντας το 1-0.
H Σπάρτη προσπάθησε να απαντήσει με τον Βασιλείου να σουτάρει εκτός εστίας στο 85’, ωστόσο εν συνεχεία δεν κατάφερε να απειλήσει τους ουσιαστικούς φιλοξενούμενους που κατέκτησαν ένα σπουδαίο διπλό. Με παράπονα κυρίως από τη Ζάκυνθο η διαιτησία του Κακρίδη Π. (Κορινθίας) που είχε βοηθούς τους Σανό Θ. (Κορινθίας) και Θεοδωρόπουλο Β. (Κορινθίας). Επόμενο ματς για τον ΑΠΣ είναι με τον Πανγυθεατικό στο Δημοτικό Στάδιο την προσεχή Κυριακή.

Π.Σ. « Η ΣΠΑΡΤΗ» (Τσιρκόβιτς Μ.): Τρακάκης, Κακάμης, Μπανούσης, Αναστασάκος, Βασιλείου, Παναγιωτίδης (30′ Πλατάνας), Ζαραφέτας, Ρασσιάς, Τσιμικλής, Γεμιστός, Σαμπατάκος.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Πολιανίδης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Σούρμπης, Πατίλας, Πούφλης, Οβούσου (53′ Ζυγκερίδης), Kούντικ, Κέτμαν

Δείτε σε βίντεο τον αγώνα εδώ:

Δείτε πως έγινε το 1-1 του ΑΟ Τσιλιβή με τον ΠΑΟ Βάρδας εδώ:

«Γλίτωσε» τον βαθμό στο 96′ το Τσιλιβή – Ισοφάρισε σε 1-1 τον ΠΑΟ Βάρδας με ήρωα τον Γεωργίου (φώτο- βίντεο)