Παιδικό: Προμηθέας 2014 – ΑΓΕΖ – Σπουδαίο διπλό στην Πάτρα

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στην Πάτρα η παιδική ομάδα της ΑΓΕΖ, αφού επικράτησε του Προμηθέα 2014 με 56-54. Πρόκειται για μια σπουδαία νίκη για το συγκρότημα του Αντώνη Ακτύπη, που ανέτρεψε διαφορά δέκα πόντων στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας την τελική της αντεπίθεση στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.
Συγκεκριμένα η ΑΓΕΖ έχανε με ένα πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο (14-15), ωστόσο στη συνέχεια οι Αχαιοί ανέβασαν κι άλλο την πίεση τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 34-24.
Παρόλα αυτά οι μικροί «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν στη συνέχεια και μείωσαν στο τέλος των τριάντα λεπτών αγώνα σε 42-48. Η μεγάλη ανατροπή όμως έγινε στο φινάλε, όπου προσπέρασαν στο σκορ και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη στο ξεκίνημα της φετινής τους προσπάθειας. Ο Γκούσκος είχε 22 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζακυνθινής ομάδας, ενώ και ο Παράσχης με 15 πόντους έδωσε πολλές λύσεις. Φυσικά και τα υπόλοιπα παιδιά βοήθησαν για να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη η ΑΓΕΖ.

Δεκάλεπτα: 15-14, 34 -24 , 48 -42 , 54 – 56

ΑΓΕΖ (Ακτύπης Αντ.): Παρασχης 15 Γκουσκος 22 Γκλαβας 4 Θεοδωριτσης 3 Φιορεντινος 7 Βαλβης 5

Χρόνο και δουλειά θέλει η ανδρική ομάδα

Δεν άρεσε σε κανέναν στην ΑΓΕΖ η ήττα από την Ολυμπιάδα στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΗ (68-87), αλλά χρόνος υπάρχει για τους παίκτες του Νίκου Θεοδόση να αντιδράσουν και να κάνουν τις νίκες που θέλουν για να πάει καλά η χρονιά. Στην ομάδα βέβαια επικρατεί αγωνία για τους τραυματισμούς του Λυμπέρη και του Μπονίκου που είναι δυο σημαντικά «γρανάζια» στη φετινή προσπάθεια.