Ισόπαλη η Ζάκυνθος με τον Πανηλειακό: 1-1 στο πρώτο της φιλικό

Φυσιολογικά ανέτοιμη ήταν η Ζάκυνθος στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Δημοτικό Στάδιο με τον Πανηλειακό, μένοντας στο 1-1. Οι «κυανοκίτρινοι» έδειξαν ότι θέλουν προπονήσεις και παιχνίδια στα πόδια τους για να φτάσουν σε καλό βαθμό ετοιμότητας και δύσκολα θα είναι 100% φορμαρισμένοι για το ματς με την Δόξα Άρτας στις 28 Αυγούστου.
Μόλις στο 4 η Ζάκυνθος είχε δοκάρι σε σουτ του Γιοχάνες, ενώ στο 26’ ο Μπάλας σούταρε και ο Κούζας αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Άλλη μια ευκαιρία είχε για τους γηπεδούχους ο Πέττας Ρ. που σούταρε άουτ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε από ένα πέναλτι για κάθε ομάδα, με τον Φαραό να ανατρέπει τον Λούσκο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τον Πανηλειακό στο 60’, ενώ δέκα λεπτά μετά από χέρι παίκτη των φιλοξενούμενων, ο Γιοχάνες από τα έντεκα βήματα ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Θετική εικόνα άφησαν από τη Ζάκυνθο οι νεαροί παίκτες της με τον Κολεύρη να παίρνει τα εύσημα για την εμφάνιση του. Ανησύχησαν οι γηπεδούχοι στο 25’ με τον τραυματισμό του Κούτνικ και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί.
Να πούμε ότι η διοίκηση του Πανηλειακού ευχαρίστησε την ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος για τη φιλοξενία.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Α. Μποζίκης με βοηθούς τους Πλέσσα και Καμπιώτη

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κούζας, Μαρίνος Σπ., Κολεύρης, Ντάσης, Κάμερον, Μουκουτά, Σούρμπης Στ., Κούτνικ, Κοτσώνης, Πέττας Ρ., Γιοχάνες

Έπαιξαν και οι: Τελ Εμ, Φαραός, Μαρίνος Κ., Πέττας Ν., Κλάδης Β., Μαρόπουλος, Ελέζι, Καψάσκης

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: (Λούσκος Κ.): Καρακίτσος, Παπαπέτρου, Δαλαβούρας, Μπαβέλης, Νικολόπουλος Γ., Τσίγκρηλας Δ., Πρέντι, Μπάλλας, Λούσκος, Κάρδαρης, Αρβανίτης.

Αγωνίστηκαν και οι: Ηλιόπουλος, Κουζής, Χριστόπουλος, Κωστόπουλος, Λιαρόπουλος, Νικολόπουλος Π., Κανελλόπουλος, Αντύπας, Μπατζαλής, Κουσκουλιάνος.