Ήττα του ΑΟΚ στο φινάλε – Έχασε 2-3 από την Ερμιονίδα εντός έδρας (φώτο – βίντεο)

Δεν ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του ο ΑΟΚ Ζακύνθου για την 26η και τελευταία αγωνιστική του 8ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, αφού η Ερμιονίδα τον κέρδισε με 3-2 στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας. Οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη εμφανίστηκαν «υπνωτισμένοι» στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από κεφαλιά του Μπιμπισίδη. Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54′ ο Πούτσι με ωραίο σουτ στην κίνηση πέτυχε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, που σημείωσαν και τρίτο τέρμα στο 57′ με τον Τριμπόνια. Ο ΑΟΚ απάντησε αργά στο 77′ με τον Κουρέλλα, ενώ στο 92′ ο Μαρίνος Δ. μείωσε για το τελικό 2-3.

Διαιτητής ήταν ο Καυκάς (Μεσσηνίας) με βοηθούς τους Καρβούνη (Μεσσηνίας) και Λιάπη (Ηλείας).
Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του ΑΟΚ Ζακύνθου στο γήπεδο του, αφού επίσης έχει χάσει από την Καλαμάτα (0-1) και τον ΑΟ Υπάτου (1-2). Να πούμε ότι πρωταθλητής στον Όμιλο αναδείχθηκε ο Ασπρόπυργος, ο οποίος ανεβαίνει στην Football League, ενώ υποβιβάστηκαν ο Αμβρυσσέας Διστόμου, ο Μανδραϊκός, η Ένωση Λέρνας, ο Πάμισος Μεσσήνης και ο ΑΟ Εικοσιμίας. Ο ΑΟΚ Ζακύνθου ολοκλήρωσε την χρονιά στην 7η θέση με καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του πρωταθλήματος.