Ξεκίνησε με νίκη η Ζάκυνθος την μάχη για τον τίτλο – Δεν έγιναν οι αγώνες για τον Όμιλο Σωτηρίας

Ανώτερη ήταν η Ζάκυνθος κόντρα στον Εθνικό Σκουλικάδου, αφού επικράτησε με 3-1 στο γήπεδο του Αγγερικού για την πρεμιέρα του Ομίλου Ανόδου της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους και στο 11′ από σέντρα του Τσουκαλά, ο Σούρμπης με κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0. Στο 15′ ο ΑΠΣ πραγματοποίησε και το 2-0 με τον Τζανάρη από κοντά και έδειξε από νωρίς να καθαρίζει την αναμέτρηση. Όμως ο Εθνικός απάντησε στο 31′ με γκολ του Κλάδη με κεφαλιά μετά από φάουλ του Πλέσσα και την πρώτη κεφαλιά του Αλεξανδρίδη.

Όμως η Ζάκυνθος απάντησε αστραπιαία δυο λεπτά μετά, αφού ο Μαλισόβας σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Τσουκαλάς έκανε το 3-1 από πολύ κοντά. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι και οι «κυανοκίτρινοι» πήραν τους τρεις βαθμούς. Να σημειώσουμε ότι στο φύλλο αγώνα γράφεται και η εξύβριση όπως αναφέρει που δέχθηκε από τον παράγοντα της Ζακύνθου Ν. Γιαννούλη.
Διαιτητές: Μποζίκης, Μπέης, Κοριανίτης

Αύριο διεξάγεται στο ίδιο γήπεδο το παιχνίδι του ΑΟ Λεβάντε με το Τσιλιβή, ενώ ρεπό έχει για την πρώτη αγωνιστική ο Παναρτεμισιακός.

Βαθμολογία
1. ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 10
2. Τσιλιβή 8 (με αγώνα λιγότερο)
3. ΑΟ Λεβάντε 7 (με αγώνα λιγότερο)
4. Παναρτεμισιακός 6
5. Εθνικός Σκουλικάδου 4

Στον Όμιλο Σωτηρίας καμία από τις δυο αναμετρήσεις δεν πραγματοποιήθηκε για διαφορετικούς όμως λόγους. Συγκεριμένα στην Λιθακιά το παιχνίδι της Δόξας με τον Αίολο Σαρακηνάδου διεκόπη στο 7′ λόγω των έντονων ανέμων που έπνεαν στην περιοχή. Θα δοκιμάσουν άυριο οι διαιτητές και οι ομάδες να αγωνιστούν, ειδάλλως θα οριστεί νέα ημερομηνία στην αναμέτρηση. Το άλλο ματς ανάμεσα σε Απόλλωνα και Άγιο Λέοντα δεν πραγματοποιήθηκε, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατέβηκαν να αγωνιστούν. Θυμίζουμε ότι ο Απόλλωνας υπέστη πρόσφατα αφαίρεση πέντε βαθμών και αν δεν αγωνιστεί άλλο στο πρωτάθλημα θα υποβιβαστεί.