Συνέχισαν με νίκες Ζάκυνθος και Τσιλιβή – Τα αποτελέσματα του Σαββάτου σε Α’ και Β’ Τοπικό

Πραγματοποιήθηκαν σήμερα τρία παιχνίδια για την Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου και ένα για το Β’ Τοπικό. Στην Α’ Τσιλιβή και Ζάκυνθος συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους για την 6η αγωνιστική αφού κέρδισαν την Λιθακιά (2-1) και τον Απόλλωνα (5-1) αντίστοιχα. Επίσης στο 1-1 έμεινε το ματς του Άγιου Λέοντα με τον Εθνικό Σκουλικάδου.
Στην Β’ Κατηγορία ο Αλυκανάς πήρε την νίκη με 2-0 επί της Δόξα Πηγαδακίων.

Αναλυτικά:

Τσιλιβή – Δόξα Λιθακιάς 2-1

Χάνοντας πολλές κλασσικές ευκαιρίες το Τσιλιβή κέρδισε τελικά με 2-1 την Δόξα Λιθακιάς που μείωσε στο σκορ στο δεύτερο μέρος και ανησυχήσε τους γηπεδούχους που τελικά έφτασαν στην επικράτηση. Ο Μαλαφούρης και ο Κακολύρης σκόραραν για το 2-0 του ημιχρόνου για τον σύλλογο του Πλάνου, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο ο Μπιζιντής μείωσε για την Δόξα, η οποία όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και ηττήθηκε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Διαιτητές: Μπέης, Τρομπούκης, Καμπιώτης

ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 – Απόλλωνας 5-1

Στο Μαχαιράδο η Ζάκυνθος αγωνίστηκε με τον Απόλλωνα, τον οποίο και κέρδισε με 5-1 χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Οι Τζανάρης, Τσουκακάς, Σούρμπης, Καραμαλίκης και Γιασίν σκόραραν για τους παίκτες του Ογκουστίν Εγκουαβόν, ενώ το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους έβαλε ο Μαρίνος.

Διαιτητές: Μποζίκης, Ψάρρης, Πλέσσας

Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος – Εθν. Σκουλικάδου 1-1
Στον Άγιο Λέοντα οι γηπεδούχοι έμειναν στο 1-1 με τον Εθνικό Σκουλικάδου, σε μια συνάντηση που μπήκαν τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Στο 25′ ο Ζώντος άνοιξε το σκορ για τους «ορεινούς», ωστόσο στο 34′ ο Πλέσσας έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Στην συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Διαιτητές: Kωστάκης, Μάτσας, Μπάστας
Βαθμολογία
1. Τσιλιβή 16
2. ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 13
3. Παναρτεμισιακός 9 (με αγώνα λιγότερο)
4. Αίολος Σαρακηνάδου 9 (με αγώνα λιγότερο)
5. ΑΟ Λεβάντε 8 (με αγώνα λιγότερο)
6. Άγιος Λέων/ Κοιλιωμένος 7
7. Εθνικός Σκουλικάδου 6
8. Δόξα Λιθακιάς 4
9. Αστέρας Μαχαιράδου 3 (με αγώνα λιγότερο)
10. Απόλλωνας 3

Αύριο γίνονται τα ματς:
Αστέρας Μαχαιράδου – Αίολος Σαρακηνάδου 15.00 Γηπ. Μαχαιράδου
ΑΟ Λεβάντε – Παναρτεμισιακός 15.00 Γηπ. Αγγερικού

Στην Β’ Κατηγορία η Δόξα Πηγαδακίων ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αλυκανά με 2-0, με τα τέρματα να μπαίνουν από τον Χρυσικόπουλο και τον Ψάρρη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και άξιζαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς κόντρα στο νεανικό σωματείο της Δόξας.
Διαιτητές: Πέττας, Κωστάκης Αν., Μπιάζη

Βαθμολογία Β’ Κατηγορίας: 1. Φλόγα Κυψέλης 18, 2. Ελατιακός 15, 3. Αργάσι 15, 4. Αχιλλέας 8, 5. ΑΠΣ Ζάκυνθος 7, 6. Έσπερος 6, 7. Δόξα Πηγαδακίων 6, 8. Κερί 6, 9. Αλυκανάς 6, 10. Κερί 3, 11. ΑΕ Γερακαρίων 0 (έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα), 12. ΑΟ Βασιλικός 0 (έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα)