«Λευκή» ισοπαλία για Απόλλωνα και Αργάσι – Προβάδισμα ανόδου για Αίολο που νίκησε την Κυψέλη με 2-1

Δυο ματς έγιναν σήμερα στο νησί μας, το ένα για τα πλέι αουτ της Α’ Κατηγορίας με τον Απόλλωνα και το Αργάσι να μένουν στο 0-0 στην μάχη της παραμονής τους, ενώ για τα μπαράζ ανόδου από το Β’ στο Α’ Τοπικό, ο Αίολος Σαρακηνάδου πήρε προβάδισμα με την νίκη του με 2-1 επί της Φλόγας Κυψέλης.

Ξεκινάμε από το ματς του Απόλλωνα με το Αργάσι, αφού σε ένα κακό ποιοτικά ματς δεν μπήκαν γκολ, με τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να κερδίσουν. Πιο απειλητικοί ήταν οι γηπεδούχοι του Νίκου Κοντονή που είχαν καλές στιγμές σε πρώτο και δεύτερο μέρος, αλλά και οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν και θα μπορούσαν να σκοράρουν.
Κυριότερες ευκαιρίες στο ματς εκείνες του Μαρίνου για τον Απόλλωνα στο πρώτο μέρος, για το Αργάσι στο β’ 45 λεπτο χαμένο τετ α τετ με τον Σόνι στο 84, με τον Κόκλα να σώζει τους γηπεδούχους, ενώ λίγα λεπτά αργότερα το γύρισμα του Λογοθέτη απομάκρυνε ο Δημητρίου στην γραμμή.
Διαιτητές: Μπέης, Κωστάκης, Πέττας

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Κοντονής Ν.): Κόκλας Ν., Λογοθέτης, Κούτσης, Κουρούμαλος Π., Βαρυπάτης, Βεντουρής (51′ Μπεσίρης), Καψάσκης, Γκίτσα (89′ Παναγόπουλος), Μαρίνος Δ., Ελέζι, Τζανάρη

ΑΡΓΑΣΙΑ (Κόκλας Ντ.): Καρέλας, Κουρούμαλος Διον., Κουρούμαλος Δημ., Μπάχος, Δημητρίου, Κολέτσης (85′ Μπάχος Θ.), Γκίνα, Βεντουρής Κ., Νίλσον, Νικολός, Κάνδηλας (74′ Αγούλος)

Στα μπαράζ ανόδου της Β’ Κατηγορίας, ο Αίολος Σαρακηνάδου με δυο τέρματα του Ζουπάνου Π. προηγήθηκε με 2-0 επί της Φλόγας Κυψέλης στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι και φιναλίστ του Κυπέλλου ΕΠΣ Ζακύνθου μείωσαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γουσέτη Δ.
Επίσης ο Αίολος είχε δοκάρι με τον Σκλήβα στο 1ο λεπτό.

Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Ψάρρης, Μάτσας

ΑΙΟΛΟΣ ΣΑΡΑΚΗΝΑΔΟΥ:(Μυλωνάς Β.):Mυλωνάς, Σάλα Λ., Ζούγρας, Ρένεσης, Γιακουμέλος Δ., Μακρυπόδης Β. (78′ Παπαδόπουλος), Πάνος (71′ Λιάπης), Σκλήβας (58′ Μποτώνης), Σάλα Γ., Ζουπάνος Π., Τσουκαλάς (90′ Γιαννούλης)

ΦΛΟΓΑ ΚΥΨΕΛΗΣ (Αντίοχος Αλ.):Στεργιώτης, Γκούσκος, Σαλομπεχάϊ, Ψάρρης, Γιατράς, Γουσέτης Α. (70′ Πέττας), Γουσέτης Δ., Πίσκοπος, Μυλιωφίτης, Σούλα, Πολυβίου

Να πούμε ότι και στα δυο παιχνίδια κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του αδικοχαμένου πιλότου του Mirage 2000