Παίδες ΑΓΕΖ – Συνέχισαν το σερί νικών στο πρωτάθλημα

Τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα παίδων της ΕΣΚΑΗ συνέχισαν οι παίδες της ΑΓΕΖ που νίκησαν την ΕΑ Παραλίας με 67-50 και παραμένουν αήττητοι στη δεύτερη φάση. Οι μικροί «ερυθρόλευκοι» του Διονύση Χαϊκάλη και του Νίκου Θεοδόση δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ενώ φρόντισαν από την αρχή να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να ελέγξουν πλήρως το παιχνίδι. Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου η ΑΓΕΖ κέρδιζε με 16-9, ξέφυγε στο σκορ στη συνέχεια και προηγήθηκε με 38-16 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες έμεινε στα ίδια επίπεδα, αφού η ΑΓΕΖ προηγήθηκε με 56-33 και έδειξε ότι δεν θα δυσκολευτεί να φτάσει στην επικράτηση. Κάτι τέτοιο έγινε τελικά, αφού παρά το χαλάρωμα στην τελευταία περίοδο η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα και η Ζακυνθινή ομάδα επικράτησε με 67-50.
Δεκάλεπτα: 16-09, 38-16, 56-33, 67-50
ΑΓΕΖ (Χαικάλης Δ. – Θεοδόσης Ν.): Καψαμπέλης Δ. 8, Νέγκας, Χριστοφοράτος, Λούτας 15, Καψαμπέλης Γ., Μουζάκης 2, Θεοδωρίτσης 18, Νταλιάνης 5, Πλαρινός 2, Σούρμπης 7, Σταμίρης 6, Βιλιάρδος 3.
Από την μεριά τους οι Παμπαίδες δεν τα κατάφεραν αυτή τη φορά καθώς έχασαν 37-39 από τον Κόροιβο Αμαλιάδας που ήταν λίγο πιο ουσιαστικός στο τέλος. Παρά την ήττα οι πιτσιρικάδες της ΑΓΕΖ διεκδίκησαν τη νίκη και αξίζουν χειροκρότημα για την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν για να επικρατήσουν.