ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ | Χωρίς εκπλήξεις οι κληρώσεις πρωταθλημάτων και Κυπέλλου (Φώτο)

Πραγματοποιήθηκε σε ξενοδοχείο στον Λαγανά η κλήρωση των πρωταθλημάτων της Α’ και της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου όπως και εκείνη του Κυπέλλου που αλλάζει το σύστημα της, αφού η πρώτη φάση θα διεξαχθεί σε τέσσερις ομίλους. Το παρών έδωσε και ο πρόεδρος της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας Παναγιώτης Παπαχρήστος, ενώ από τα σωματεία εκεί ήταν και η ομάδα της Ζακύνθου 1961 που θα παίξει στη Γ’ Εθνική, ενώ δεν παρευρέθηκαν εκπρόσωποι από τους συλλόγους Δόξα Λιθακιάς, Ελατιακός και ΑΟ Λεβάντε.

Ο πρόεδρος της ΕΠΣ Ζακύνθου Λεωνίδας Μαλιούφας στις πρώτες του δηλώσεις αναφέρθηκε για τον Λεωνίδα Κουτσούκη και την επιστροφή του στο νησί μας μετά την μεγάλη περιπέτεια της υγείας του, ενώ ευχήθηκε καλή επιτυχία στη Ζάκυνθο που παίζει στη Γ’ Εθνική αλλά και στα σωματεία που συμμετέχουν σε Α’ και Β’ Κατηγορία.

Από την μεριά του ο Παναγιώτης Παπαχρήστος έδωσε συγχαρητήρια στην ΕΠΣ Ζακύνθου για το έργο της αλλά και για τα σωματεία για την προσπάθεια τους, ενώ ευχήθηκε καλή επιτυχία και στους διαιτητές.

Τώρα όσον αφορά την κλήρωση και φέτος στην Α’ Κατηγορία θα συμμετέχουν 11 ομάδες με τα μεγάλα ντέρμπι να είναι στις πρώτες αγωνιστικές, ενώ στη Β’ Κατηγορία θα παίξουν 12 σωματεία.
Τέλος στο Κύπελλο οι σύλλογοι που συμμετέχουν θα χωριστούν σε τέσσερις ομίλους των πέντε ομάδων, ενώ στις επόμενες φάσεις θα γίνουν νοκ άουτ παιχνίδια.

Αναλυτικό πρόγραμμα σε λίγο:

Στην Α’ Κατηγορία θα αγωνιστούν φέτος 11 σωματεία, αφού καμία ομάδα από τη Β’ Κατηγορία δεν πήρε τη θέση του Ελατιακού που οικειοθελώς υποβιβάστηκε.

Το αναλυτικό πρόγραμμα είναι:
1η και 12η Αγωνιστική
Τσιλιβή – Εθνικός Σκουλικάδου
Καταστάρι – Απόλλωνας
ΑΟ Βασιλικός – Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
Παναρτεμισιακός – Αργάσι
ΑΕ Γερακαρίων – Αστέρας Μαχαιράδου
Ρεπό: Καλαμάκι

2η και 13η Αγωνιστική
Καλαμάκι – Τσιλιβή
Εθνικός Σκουλικάδου – Καταστάρι
Απόλλωνας – Παναρτεμισιακός
Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος – ΑΕ Γερακαρίων
Αστέρας Μαχαιράδου – Αργάσι
Ρεπό: ΑΟ Βασιλικός

3η και 14η Αγωνιστική
Τσιλιβή – Καταστάρι
ΑΟ Βασιλικός – Καλαμάκι
Παναρτεμισιακός – Εθνικός Σκουλικάδου
Αστέρας Μαχαιράδου – Απόλλωνας
Αργάσι – Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
Ρεπό: ΑΕ Γερακαρίων

4η και 15η Αγωνιστική
ΑΟ Βασιλικός – Τσιλιβή
Καταστάρι – Παναρτεμισιακός
Καλαμάκι – ΑΕ Γερακαρίων
Εθνικός Σκουλικάδου – Αστέρας Μαχαιράδου
Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος – Απόλλωνας
Ρεπό:Αργάσι

5η και 16η Αγωνιστική
Τσιλιβή – Παναρτεμισιακός
ΑΕ Γερακαρίων – Βασιλικός
Αστέρας Μαχαιράδου – Καταστάρι
Αργάσι – Καλαμάκι
Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος – Εθνικός Σκουλικάδου
Ρεπό: Απόλλωνας

6η και 17η Αγωνιστική
ΑΕ Γερακαρίων- Τσιλιβή
Παναρτεμισιακός – Αστέρας Μαχαιράδου
AO Βασιλικός – Αργάσι
Καταστάρι – Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
Καλαμάκι – Απόλλωνας
Ρεπό: Εθνικός Σκουλικάδου

7η και 18η αγωνιστική
Τσιλιβή – Αστέρας Μαχαιράδου
Αργάσι – ΑΕ Γερακαρίων
Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος – Παναρτεμισιακός
Απόλλωνας- ΑΟ Βασιλικός
Εθνικός Σκουλικάδου – Καλαμάκι
Ρεπό: Καταστάρι

8η και 19η αγωνιστική
Αργάσι – Τσιλιβή
Αστέρας Μαχαιράδου – Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
ΑΕ Γερακαρίων – Απόλλωνας
ΑΟ Βασιλικός – Εθνικός Σκουλικάδου
Καταστάρι – Καλαμάκι
Ρεπό: Παναρτεμισιακός

9η και 20η αγωνιστική
Τσιλιβή- Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
Απόλλωνας- Αργάσι
Εθνικός Σκουλικάδου – ΑΕ Γερακαρίων
Καλαμάκι – Παναρτεμισιακός
Καταστάρι – ΑΟ Βασιλικός
Ρεπό: Αστέρας Μαχαιράδου

10η και 21η αγωνιστική
Απόλλωνας- Τσιλιβή
Αργάσι – Εθνικός Σκουλικάδου
Αστέρας Μαχαιράδου – Καλαμάκι
ΑΕ Γερακαρίων – Καταστάρι
Παναρτεμισιακός – ΑΟ Βασιλικός
Ρεπό: Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος

11η και 22η Αγωνιστική
Εθνικός Σκουλικάδου – Απόλλωνας
Καλαμάκι – Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
Καταστάρι – Αργάσι
ΑΟ Βασιλικός – Αστέρας Μαχαιράδου
Παναρτεμισιακός- ΑΕ Γερακαρίων
Ρεπό: Τσιλιβή

Πάμε στη Β’ Κατηγορία όπου θα έχει 12 ομάδες. Ο Ελατιακός θα συμμετάσχει, καθώς υποβιβάστηκε οικειοθελώς, ενώ επίσης θα δώσουν το παρών η Φλόγα Κυψέλης και ο ΑΠΣ Ζάκυνθος. Αποχώρησαν ο Κεραυνός Βουγιάτου και ο Αετός Καλιπάδου

1η και 12η Αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων – Ελατιακός
Ελατιακός – Αχιλλέας
Κερί – ΑΟ Λεβάντε
Φλόγα Κυψέλης – Δόξα Λιθακιάς
Αίολος Σαρακηνάδου – ΑΠΣ Ζάκυνθος
Αστέρας Πλάνου – Αλυκανάς

2η και 13η Αγωνιστική
Έσπερος – Δόξα Πηγαδακίων
Ελατιακός – Κερί
Αχιλλέας – Φλόγα Κυψέλης
ΑΟ Λεβάντε- Αίολος Σαρακηνάδου
Δόξα Λιθακιάς – Αστέρας Πλάνου
Αλυκανάς- ΑΠΣ Ζάκυνθος

3η και 14η Αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων – Κερί
Φλόγα Κυψέλης – Έσπερος
Αίολος Σαρακηνάδου – Ελατιακός
Αστέρας Πλάνου – Αχιλλέας
Αλυκανάς – ΑΟ Λεβάντε
ΑΠΣ Ζάκυνθος – Δόξα Λιθακιάς

4η και 15η Αγωνιστική
Φλόγα Κυψέλης – Δόξα Πηγαδακίων
Κερί – Αίολος Σαρακηνάδου
Έσπερος – Αστέρας Πλάνου
Ελατιακός – Αλυκανάς
Αχιλλέας – ΑΠΣ Ζάκυνθος
Δόξα Λιθακιάς – ΑΟ Λεβάντε

5η και 16η Αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων – Αίολος Σαρακηνάδου
Αστέρας Πλάνου – Φλόγα Κυψέλης
Αλυκανάς – Κερί
ΑΠΣ Ζάκυνθος – Έσπερος
Δόξα Λιθακιάς – Ελατιακός
ΑΟ Λεβάντε- Αχιλλέας

6η και 17η Αγωνιστική
Αστέρας Πλάνου – Δόξα Πηγαδακίων
Αίολος Σαρακηνάδου – Αλυκανάς
Φλόγα Κυψέλης – ΑΠΣ Ζάκυνθος
Κερί – Δόξα Λιθακιάς
Έσπερος – ΑΟ Λεβάντε
Ελατιακός – Αχιλλέας

7η και 18η Αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων – Αλυκανάς
ΑΠΣ Ζάκυνθος – Αστέρας Πλάνου
Δόξα Λιθακιάς – Αίολος Σαρακηνάδου
ΑΟ Λεβάντε- Φλόγα Κυψέλης
Αχιλλέας – Κερί
Ελατιακός – Έσπερος

8η και 19η Αγωνιστική
ΑΠΣ Ζάκυνθος – Δόξα Πηγαδακίων
Αλυκανάς – Δόξα Λιθακιάς
Αστέρας Πλάνου – ΑΟ Λεβάντε
Αίολος Σαρακηνάδου – Αχιλλέας
Φλόγα Κυψέλης – Ελατιακός
Κερί – Έσπερος

9η και 20η Αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων – Δόξα Λιθακιάς
ΑΟ Λεβάντε- ΑΠΣ Ζάκυνθος
Αχιλλέας – Αλυκανάς
Ελατιακός – Αστέρας Πλάνου
Έσπερος – Αίολος Σαρακηνάδου
Κερί – Φλόγα Κυψέλης

10η και 21η Αγωνιστική
ΑΟ Λεβάντε – Δόξα Πηγαδακίων
Δόξα Λιθακιάς – ΑΟ Λεβάντε
ΑΠΣ Ζάκυνθος – Ελατιακός
Αλυκανάς – Έσπερος
Αστέρας Πλάνου – Κερί
Αίολος Σαρακηνάδου – Αστέρας Πλάνου

11η και 22η Αγωνιστική
Αχιλλέας – Δόξα Πηγαδακίων
Ελατιακός – ΑΟ Λεβάντε
Έσπερος – Δόξα Λιθακιάς
Κερί – ΑΠΣ Ζάκυνθος
Φλόγα Κυψέλης – Αλυκανάς
Αίολος Σαρακηνάδου –Αστέρας Πλάνου

Ο θεσμός του Κυπέλλου είχε τις περισσότερες εκπλήξεις, καθώς αλλάζει η διεξαγωγή της 1ης φάσης που θα γίνει σε τέσσερις ομίλους των πέντε ομάδων. Από αυτούς θα προκριθούν δυο ομάδες για την φάση των «8».
Αναλυτικά:

Α’ Όμιλος: Παναρτεμισιακός , Απόλλωνας, Αγ. Λέων. Κοιλιωμένος, Κερί, Δόξα Λιθακιάς

1η Αγωνιστική: Παναρτεμισιακός – Απόλλωνας, Αγ. Λέων/ Κοιλωμένος – Κερί, Ρεπό: Δόξα Λιθακιάς
2η Αγωνιστική: Απόλλωνας – Αγ. Λέων/ Κοιλωμένος, Κερί – Δόξα Λιθακιάς, Ρεπό: Παναρτεμισιακός
3η Αγωνιστική: Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος – Παναρτεμισιακός , Δόξα Λιθακιάς – Απόλλωνας, Ρεπό: Κερί
4η Αγωνιστική: Παναρτεμισιακός – Δόξα Λιθακιάς, Απόλλωνας- Κερί,Ρεπό: Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος
5η Αγωνιστική: Κερί – Παναρτεμισιακός, Δόξα Λιθακιάς – Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος, Ρεπό: Απόλλωνας


Β’ Όμιλος: Ζάκυνθος 1961, ΑΕ Γερακαρίων, Αστέρας Μαχαιράδου, Αλυκανάς, Αστέρας Πλάνου

1η Αγωνιστική: Ζάκυνθος 1961 – ΑΕ Γερακαρίων, Αστέρας Μαχαιράδου – Αλυκανάς, Ρεπό: Αστέρας Πλάνου
2η Αγωνιστική: ΑΕ Γερακαρίων – Αστέρας Μαχαιράδου, Αλυκανάς – Αστέρας Πλάνου, Ρεπό: Zάκυνθος
3η Αγωνιστική: Αστέρας Μαχαιράδου – Ζάκυνθος, Αστέρας Πλάνου – ΑΕ Γερακαρίων, Ρεπό: Αλυκανάς
4η Αγωνιστική: Ζάκυνθος – Αστέρας Πλάνου, ΑΕ Γερακαρίων – Αλυκανάς, Ρεπό: Aστέρας Μαχαιράδου
5η Αγωνιστική: Αλυκανάς – Ζάκυνθος, Αστέρας Πλάνου- Αστέρας Μαχαιράδου, Ρεπό: ΑΕ Γερακαρίων

Γ’ Όμιλος: Καταστάρι – ΑΟ Βασιλικός, Αργάσι, Αχιλλέας, Φλόγα Κυψέλης

1η Αγωνιστική: Καταστάρι – ΑΟ Βασιλικός, Αργάσι – Αχιλλέας, Ρεπό: Φλόγα Κυψέλης
2η Αγωνιστική: Βασιλικός – Αργάσι, Αχιλλέας- Φλόγα Κυψέλης, Ρεπό: Καταστάρι
3η Αγωνιστική: Αργάσι – Καταστάρι, Φλόγα Κυψέλης – ΑΟ Βασιλικός, Ρεπό: Αχιλλέας
4η Αγωνιστική: Καταστάρι – Φλόγα Κυψέλης, ΑΟ Βασιλικός – Αχιλλέας, Ρεπό: Αργάσι
5η Αγωνιστική: Αχιλλέας – Καταστάρι, Φλόγα Κυψέλης – Αργάσι, Ρεπό: ΑΟ Βασιλικός

Δ’ Όμιλος: Τσιλιβή, Καλαμάκι, Εθνικός Σκουλικάδου, Ελατιακός, Αίολος Σαρακηνάδου

1η Αγωνιστική: Τσιλιβή – Καλαμάκι, Εθνικός Σκουλικάδου – Ελατιακός, Ρεπό:Αίολος Σαρακηνάδου
2η Αγωνιστική: Καλαμάκι – Εθνικός Σκουλικάδου, Ελατιακός – Αίολος Σαρακηνάδου, Ρεπό: Tσιλιβή
3η Αγωνιστική: Εθνικός Σκουλικάδου – Τσιλιβή, Αίολος Σαρακηνάδου – Καλαμάκι, Ρεπό: Ελατιακός
4η Αγωνιστική: Τσιλιβή- Αίολος Σαρακηνάδου, Καλαμάκι – Ελατιακός, Ρεπό: Εθνικός Σκουλικάδου
5η Αγωνιστική: Ελατιακός – Τσιλιβή, Αίολος Σαρακηνάδου – Εθνικός Σκουλικάδου, Ρεπό: Καλαμάκι