ΖΑΟ – ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ 3-0 | Βάζει πλώρη για την άνοδο

Θετικά μπήκε το 2017 για την ομάδα βόλεϊ του ΖΑΟ, η οποία κυριάρχησε επί της Αρχαίας Ολυμπίας και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ. Οι παίκτριες του Γρηγόρη Αβτζή από την αρχή έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και δεν συνάντησαν μεγάλες δυσκολίες για να φτάσουν στην κατάκτηση πολύ σημαντικών βαθμών για τη συνέχεια. Ο ΖΑΟ προηγήθηκε άνετα με 1-0 σετ, αφού το κέρδισε με 25-13, ενώ εύκολα πήρε και το δεύτερο σετ, νικώντας με 25-18. Στο τρίτο αν και δυσκολεύτηκε λίγο, κατάφερε και επικράτησε με 25-22 κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.
Το παιχνίδι κρίθηκε κυρίως στα λάθη, με τις φιλοξενούμενες να έχουν μέτρια απόδοση και να μην καταφέρνουν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Για τον ΖΑΟ ξεχώρισε για την απόδοση της η Πλαρινού (κεντρικός) και η Σπαθάτου που οδήγησαν την ομάδα στη νίκη.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων και η χαμηλή θερμοκρασία στο κλειστό της Παναγούλας, αφού ήταν λίγους βαθμούς πάνω από το μηδέν, με το κρύο να είναι τσουχτερό.
Τα σετ:25-13, 25-18, 25-22
ΖΑΟ (Αβτζής Γρ.): Παλαιοθοδώρου, Σπαθάτου, Μαρίνου, Πλαρινού, Κολπονδίνου, Σπίνου, Παπαδάτου, Γκαμπή Α., Τσιριγώτη, Κανάρη
ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ ( Τσούμας Κ.) Φωτεινού Βασ., Λιαροπούλου, Μαστοροπούλου, Ζήση, Κούτρα, Μικελή, Φωτεινού Δημ., Γουδουσιάλη, Σπηλιοπούλου, Γιαμπατζή, Μπράμου, Ανέστη
Μετά το τέλος της συνάντησης ο προπονητής της ομάδας Γρηγόρης Αβτζής μιλώντας στην «Ημέρα» σχολίασε:
«Ήταν το πρώτο ματς παιχνίδι για το 2017. Κάναμε καλό ποδαρικό. Παίζουμε με την Παναχαϊκή και πρέπει να κερδίσουμε, γιατί είχαμε χάσει από λεπτομέρειες στο πρώτο παιχνίδι».
Για τον ΖΑΟ ξεχώρισε και η προσπάθεια που έκαναν οι αθλήτριες του να βγουν στους δρόμους και να ζητήσουν τη συμπαράσταση των φιλάθλων για το ματς με την Αρχαία Ολυμπία. Για αυτόν τον λόγο μάλιστα σε διάφορα σημεία της πόλης τοποθετήθηκαν αφίσες για τον χθεσινό αγώνα και έγινε μια μεγάλη κίνηση να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο και να συμπαρασταθεί στην ομάδα βόλεϊ του νησιού μας.