Ζορίστηκε η ΑΓΕΖ | Δύσκολα την Δύμη 80-76 (φώτο)

Νικήτρια ήταν στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής η ΑΓΕΖ, η οποία επικράτησε της Δύμης δύσκολα με 80-76. Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα κρίσιμο ματς για το πρωτάθλημα, παρουσίασαν έλλειψη συγκέντρωσης, κάνοντας πολλά λάθη, ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία για να φτάσουν στην επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κέρδιζαν στην πρώτη περίοδο με 13-16, αλλά η ΑΓΕΖ αντεπιτέθηκε και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά το σκορ με διαφορά δέκα πόντων 35-25.
Το δεύτερο μέρος ήταν αμφίρροπο, με την Δύμη να μειώνει σε 43-45, ενώ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου (57-52). Στα τελευταία δέκα λεπτά η ΑΓΕΖ στα κρίσιμα σημεία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και προηγήθηκε ακόμα και με 68-55, ωστόσο στο τέλος χαλάρωσε και η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (80-76). Ο Μπονίκος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 31π., ενώ ο Θεοδωρίτσης Δ. είχε 18π.. Από την πολύ μαχητική και παθιασμένη Δύμη ο Χρυσανθακόπουλος είχε 26π.

Δεκάλεπτα:13-16, 35-25, 57-52, 80-76

ΑΓΕΖ (Θεοδόσης Ν.): Θεοδωρίτσης Δ.18 , Πέττας Κ. 2, Μάργαρης Δ. 10 , Τζινόπουλος Α. 6, Βαρβαρίγος Α. 12, Μπονίκος Δ.31 , Εφέπουλος Γ.1.

Α.Ο. ΔΥΜΗΣ: Βλάχος Σ. 13, Στεφανόπουλος Χ. 2, Χρυσανθακόπουλος Κ. 26, Κεπένος Π. 9, Γκουτσούλας Α. 12, Λαλαμαρίνης Φ. 9, Λαθούρος Δ. 3, Κωστούρος Γ. 2.