Νίκη ουσίας η ΑΓΕΖ

Δύσκολη και συνάμα αγχωτική νίκη πήρε το απόγευμα του Σαββάτου η ΑΓΕΖ στο κλειστό της Παναγούλας. Επικράτησε με 69-61 της Κρήνης ’97 και πλασαρίστηκε για τα καλά στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Η νησιώτικη ομάδα έχοντας τη συμπαράσταση 300 περίπου φιλάθλων ζορίστηκε για 25 περίπου λεπτά, όμως σε τρίτο και τέταρτο 10λεπτο βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, σημειώνοντας την 8η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Κρήνη. Μπορεί στο πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι να έκλεισαν τους διαδρόμους, με την Κρήνη να πετυχαίνει μόλις επτά πόντους, ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο και στο δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 24-16, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 28-31.
Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε και η ΑΓΕΖ έσφιξε την άμυνά της, ενώ βρήκε σωστές λύσεις με τους Μπονίκο και Κ. Μάργαρη να πετυχαίνουν πολύτιμους πόντους, αν και κύριο «όπλο» του Ζακυνθινού συλλόγου ήταν το γρήγορο παιχνίδι και οι αιφνιδιασμοί. 49-41 έγραψε ο φωτεινός πίνακας για το τρίτο 10λεπτο, αλλά και στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Στάθη ξέφυγαν με 60-49, για να έρθει στα τελευταία λεπτά, η πίεση σε ολόκληρο το γήπεδο από τους φιλοξενούμενους και με ένα σερί 1-10, έφεραν τη διαφορά στο -2 (61-59). Κάπου εκεί όμως, πιο ψύχραιμοι οι Χαϊκάλης, Θεοδόσης και Κλάδης χάρισαν ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΓΕΖ.

Τα 10λεπτα: 12-7, 16-24, 21-10, 20-20.
Διαιτητές: Κόρδας – Πλακουτσής.
ΑΓΕΖ (Γιάννης Στάθης): Μυλωνάς 4, Μπονίκος 17, Κλάδης 8 (2), Λυκούρεσης 8, Κ. Μάργαρης 13 (1), Χαϊκάλης 12, Θεοδόσης 7 (2).
ΚΡΗΝΗ ’97 (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Τσαρμπόπουλος 5, Μπαχός 12 (2), Ρεκούτης 17, Βασιλείου 4, Τσαγγαράς 21 (1), Χαιριστανίδης 2.

Μικρά από τον αγώνα
*** Έξι λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα ο Διονύσης Μπονίκος τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διάστρεμμα στον αστράγαλο, αν και πρώτα την ακριβή γνωμάτευση θα την κάνει ο γιατρός.
*** Τραυματίας από το 2ο δεκάλεπτο αγωνιζόταν και ο Νίκος Κλάδης, ο οποίος με νύχια και με δόντια προσπαθούσε να βγάλει εις πέρας τη δύσκολη αποστολή…
*** Κινητοποίηση μεγάλη έγινε για το συγκεκριμένο παιχνίδι της ζακυνθινής ομάδας. Στο γήπεδο βρέθηκαν ο δήμαρχος ζακυνθίων, Διονύσης Ακτύπης, ο δήμαρχος Αρτεμισίων, κ. Αντίοχος, αλλά και άλλοι εκπρόσωποι των Αρχών.
*** Έκπληξη προκάλεσε η παρουσία του Μητροπολίτη Ζακύνθου, κ.κ. Χρυσόστομου, για πρώτη φορά σε αγώνα μπάσκετ.
*** Το κλειστό της Παναγούλας γέμισε κόσμο. Περίπου 300 άτομα παρακολούθησαν το παιχνίδι. Ακόμη και ο κόουτς της Κρήνης, Ανδρέας Παπαδημητρίου έκανε λόγο για την ατμόσφαιρα και για την κινητοποίηση του κόσμου της Ζακύνθου. Μάλιστα ο κ. Παπαδημητρίου χαρακτήρισε την ΑΓΕΖ ομάδα πρωταθλητισμού, ενώ ανέφερε: «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες του αγώνα και πιστεύω ότι οι παίκτες τα έδωσαν όλα για σαράντα λεπτά. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε αρκετές απουσίες παικτών, οι οποίοι είναι φοιτητές και λόγω της εξεταστικής απέχουν τον τελευταίο καιρό από τις υποχρεώσεις της ομάδας». Εδώ να αναφέρουμε ότι η Κρήνη ήρθε στο νησί με εννέα παίκτες, ενώ χρησιμοποιήθηκαν μόλις οι οχτώ, εκ των οποίων ο ένας για 20 δευτερόλεπτα!
*** Από την πλευρά του ο τεχνικός της ΑΓΕΖ Γιάννης Στάθης, εμφανώς ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, τόνισε: «Εκτός από τον δυνατό αντίπαλο, είχαμε να αντιμετωπίσουμε και το άγχος, το οποίο μας κυρίευσε. Ίσως τα παιδιά να μην έχουν συνηθίσει να παίζουν μπροστά σε τόσο κόσμο και το γεγονός αυτό τους έκανε να θέλουν να συνδυάσουν τη νίκη με το θέαμα. Το πρώτο ήλθε, το δεύτερο όχι, ωστόσο εμείς κρατάμε την ουσία και τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Άλλωστε ακολουθεί ένας κρίσιμος μήνας για εμάς, στον οποίο θα… καθοριστούν ουσιαστικά οι στόχοι της ομάδας». Επίσης, πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε ο Σπύρος Νέγκας, με συνέπεια να μην αγωνιστεί καθόλου.
*** Γενικά το κλίμα ήταν ευχάριστο στο κλειστό της Παναγούλας, αφού τόσο η δυνατή μουσική (ηχούσε στα «νεκρά» διαστήματα), όσο και οι ιαχές των φιλάθλων δημιούργησαν μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.
*** Και οι δύο προπονητές, μετά το τέλος του αγώνα χαρακτήρισαν καλή τη διαιτησία των Κόρδα και Πλακουτσή.