Μηδέν εις το πηλίκον

Δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω η Ζάκυνθος στα χθεσινά παιχνίδια με τη Μεσσηνία, τα οποία και ήταν στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών ομάδων. Στους παίδες αν και οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στο ενωσιακό γήπεδο Γαϊτανίου “πλήρωσαν” τα παιδικά λάθη των τερματοφυλάκων τους (χρησιμοποιήθηκαν και οι δύο) και μοιραία ηττήθηκαν με 1-3. Στους Νέους η Ζάκυνθος έπαιξε δυνατά όμως στο 2ο μέρος φάνηκε να μένει από δυνάμεις και ο… επίλογος έδωσε στους φιλοξενούμενους τη νίκη με 0-3. Τα λάθη στην άμυνα της Ζακύνθου έδειξαν ότι ήταν η αχίλλειος… πτέρνα, ενώ η Μεσσηνία κάνει ήδη όνειρα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ωραίο ματς στους παίδες
Με ρυθμό ένταση ξεκίνησε ο αγώνας των παίδων, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, χάρις σε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μαθιόπουλος και το εκτέλεσε εύστοχα ο Πολίμος, κάνοντας το 0-1. Στο 25′ ο Γιαννακόπουλος με ψιλοκρεμαστό ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να απομακρύνει με πολλή δυσκολία, ενώ στο 32′ ο Μάθιου Καψάσκης με μια “λόμπα” από πλάγια δεξιά θέση έστειλε τη μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” των διχτύων του Κόκκαλη (πολύ όμορφο γκολ).
Δύο λεπτά μετά η Ζάκυνθος βγήκε ξανά μπροστά και ο Κουτσούκης με τις καλύτερες των προϋποθέσεων εντός της περιοχής, ανενόχλητος πλάσαρε άουτ, ενώ στο 38′ ο Ραφαήλ Πέττας προσπάθησε να μιμηθεί τον Καψάσκη, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε, ο τερματοφύλακας με τη βοήθεια του δοκαριού το εξουδετέρωσε – διώχνοντας τη μπάλα με πολλή δυσκολία σε κόρνερ.
Δεν είχε συμπληρωθεί ένα λεπτό μετά το σφύριγμα της έναρξης του δευτέρου μέρους και ο Μαθιόπουλος εκμεταλλευόμενος το ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα πλάσαρε σε κενή εστία, δίνοντας το προβάδισμα στη Μεσσηνία (1-2). Στο 42′ ο Θεοδώσης με πλασέ από καλή θέση έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ και στο 62′ ο Μπούνας συνεργάστηκε με τον Μαθιόπουλο, με τον τελευταίο να σουτάρει ψηλά άουτ από ιδανική θέση.
Το τελικό 1-3 για τη Μεσσηνία διαμόρφωσε ο Μπούνας, μετά από λάθος του Κεφαλληνού στο 80ο λεπτό. Διαιτητής ήταν ο Καρβούνης με βοηθούς τους Καλυβά και Χριστόπουλο. Αμφότεροι της ΕΠΣ Αχαΐας.

ΜΙΚΤΕΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Ραψομανίκης (75′ Κεφαλληνός), Τεμπονέρας, Μαρμαράς, Πέττας Ν., Γιαννούλης, Γιαννακόπουλος, Κουτσούκης, Θεοδώσης, Καψάσκης (60′ Βούρτσης), Πέττας Ραφαήλ (60′ Γιακουμέλος), Πλέσσας.
ΜΙΚΤΕΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Κόκκαλης, Αλεξανδρόπουλος, Θεοδωρακόπουλος, Παπαγιανέας (57′ Κουρέας), Πολίτης, Βλαχάκης, Μπούνας, Τριάντος, Μαθιόπουλος (70′ Ντόνας), Πολίμος, Μανωλόπουλος (64′ Πουλάκος).

Άντεξαν 64 λεπτά
Ανώτερη στο μεγαλύτερο χρονικό σκέλος του αγώνα η Μεσσηνία στους νέους. Η Ζάκυνθος μπήκε δυνατά, όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Το πρώτο μέρος τελείωσε με το “στείρο” 0-0 με τις δύο ομάδες να μην έχουν ούτε μία κλασσική φάση, που μπορούσε να δημιουργήσει ανησυχία στους τερματοφύλακες.
Στο δεύτερο μέρος η Μεσσηνία ανέβηκε και βελτιωμένη σε πολλούς τομείς έφτασε στο ευρύ 3-0. Στο 60′ ο Σπαντιδέας από πολύ κοντά με προβολή έστειλε τη μπάλα ψηλά – άουτ, ενώ στο 64′ ο Μερκούρης που είχε περάσει σαν αλλαγή στον αγώνα έκανε το 0-1, μετά από λάθος της άμυνας. Ο Πατσιώτης με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή πέτυχε το 0-2 (71′), ενώ τρία λεπτά μετά ο Σούρμπης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Η Μεσσηνία έκανε 3 τα τέρματά της με…. δράστη τον Πατσιώτη, μετά από συνεργασία που είχε ο τελευταίος με τον Σπαντιδέα. Τη συγκεκριμένη συνάντηση διεύθυνε ο Καλυβάς με επόπτες τους Καρβούνη και Χριστόπουλο.

ΜΙΚΤΕΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Μ. Αντίοχος, Χ. Αντίοχος, Μ. Μαρούδας, Κοριανίτης, Μποτώνης, Καλλιβωκάς, Κυριάζης, Τριπάπουλος (78′ Κρεζίας), Κουρούμαλος, Σούρμπης, Ζούγρας (84′ Μετζαλήρας).
ΜΙΚΤΕΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Κωνσταντακόπουλος, Αθανασίου, Μασουρίδης, Αποστολίδης, Νινιός, Σωπιάδης, Ηλιόπουλος, Παπαδέας (46′ Μερκούρης), Σπαντιδέας, Κόκκαλης (78′ Παχής), Πατσιώτης (84′ Κοτσάκης).