Θύελλα τεσσάρων αστέρων

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Θύελλα Αμπελοκήπων κατάφερε να γυρίσει άλλο ένα παιχνίδι. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Καραολή που μπήκε “νωχελικά” στο πρώτο μέρος του χθεσινού αγώνα (ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική), βρήκε το σθένος να πετύχει 4 συνολικά τέρματα από το 55′ και μετά, παίρνοντας το ντέρμπι με τον Παναρκαδικό και “ροκανίζοντας” τη διαφορά βαθμών από τον Αστέρα στους 8.
Η χθεσινή συνάντηση είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα από τους γηπεδούχους στα πρώτα 45′, παίζοντας με αντεπιθέσεις.
Ο Παναρκαδικός στο 19′ κέρδισε φάουλ πλάγια της μεγάλης περιοχής. Ο Μαρούδας ανέλαβε την εκτέλεσή του, πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ, αφού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της γηπεδούχου ομάδας, με τη βοήθεια του αριστερού κάθετου δοκαριού. Τρία λεπτά μετά ο Θ. Μαρίνος έκανε το λάθος στο χώρο της άμυνας, ο Κ. Μπιάζης έκλεψε, έφτασε κοντά στη μικρή περιοχή από πλάγια αριστερή θέση, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.
Στο 29′ ο Τσιριγώτης σέντραρε και ο Αντωνίου με σουτ στην κίνηση δε βρήκε στόχο.
Αυτές ήταν οι πιο αξιόλογες φάσεις για το πρώτο μέρος. Στο β’ ημίχρονο η Θύελλα μπήκε διαφορετικά, αποφασισμένη για να γυρίσει το αποτέλεσμα. Στο 55′ ο Αλ. Ζούγρας σέντραρε στην μεγάλη περιοχή του Παναρκαδικού, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντάλα, ο Μποζίκης σφύριξε πέναλτι και ο Ματαράγκας από τα έντεκα βήματα ισοφάρισε.
Τρία λεπτά αργότερα ο Τσιριγώτης βρήκε με σέντρα τον Αντωνίου και ο τελευταίος με άψογο τελείωμα έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα. Πανομοιότυπη φάση και εκείνη στο 68ο λεπτό. Ο Τσιριγώτης έβγαλε εκ νέου σε θέση βολής τον Αντωνίου και ο έμπειρος επιθετικός “κάρφωσε” ξανά τον Παναρκαδικό (3-1).
Ο… επίλογος των γκολ για τη Θύελλα έκλεισε στο 90′. Ο Ματαράγκας συνεργάστηκε με τον Ντένη Κόκλα και την κατάλληλη στιγμή έκανε αυτό που έπρεπε για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Καλύτεροι από τους νικητές οι Τσιριγώτης, Αντωνίου, Σούρμπη, Δ. Κόκλας, Τριανταφυλλίδης, Ματαράγκας ενώ από τους ηττημένους φάνηκαν λίγο οι Μαρούδας, Γ. Γιατράς. Καλό το διαιτητικό τρίο των Μποζίκη, Κόκλα, Πλέσσα.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Παναγώτης Καραολής): Ν. Κόκλας, Δ. Σούρμπης, Δ. Κόκλας, Φυτόπουλος, Μαρίνος (78′ Σιγ. Ζούγρας), Κόκλας, Τσιριγώτης, Θεοδώσης, Αντωνίου, Ματαράγκας, Τριανταφυλλίδης (75′ Βυθούλκας).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σταύρος Σκιαδόπουλος): Ρίκος, Μαρίνος (52′ Σάλα), Κάρδαρης, Β. Μπιάζης, Γιατράς (69′ Αγ. Γιατράς), Κ. Μπιάζης, Δημητρίου, Ντάλα, Φαραός, Μαρούδας, Σάλιας (66′ Ντάνος).