Το Τσιλιβή “έπνιξε” (4-0) τις Κροκεές

Χανόταν η μπάλα χθες στο γήπεδο του Πλάνου από τους παίκτες του Τσιλιβή. Οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων επέβαλλαν το ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και με ασφυκτικό πρέσινκ και πίεση καθήλωσαν τις Κροκεές φτάνοντας στο επιβλητικό και εξίσου εντυπωσιακό 4-0.
Το παιχνίδι ήταν ανοικτό με πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν για το Τσιλιβή που θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλα τέρματα.
Οι φιλοξενούμενοι με το… καλημέρα έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον παλιό γνώριμο από το πέρασμά του στον ΑΠΣ Ζάκυνθος (επί θητείας Παπαγεωργίου) Παναγιώτη Τσαρούχα, ο οποίος ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Άγγελου Κλάδη που γλίστρησε (το τερέν ήταν πολύ “βαρύ” από τη βροχή).
Το Τσιλιβή απάντησε δίνοντας ουσιαστικά ένα δυνατό χαστούκι στις Κροκεές που δέχθηκαν δύο τέρματα μέσα σε 3 λεπτά. Έτσι στα 4 λεπτά αγώνα ο Βοζαΐτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Πάστρας πήρε την κεφαλιά που ήταν δυνατή, οι αμυντικοί απομάκρυναν στη γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Στεφανόπουλο που με προβολή από κοντά έκανε το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Πάστρας κυνήγησε χαμένη ουσιαστικά μπαλιά για το Τσιλιβή, ο τερματοφύλακας αιφνιδιάστηκε που βγήκε να απομακρύνει, η μπάλα κόντραρε ανάμεσα στο σώμα του Πάστρα και του αντίπαλου τερματοφύλακα, έφτασε αριστερά στον Δρόσο που σε κενή εστία “πυροβόλησε” κάνοντας το 2-0.
Το Τσιλιβή μέχρι το 30′ πίεζε συνεχώς και με αιχμές τους Κομιώτη, Πάστρα, Δρόσο και Βοζαΐτη “χόρευε” την αντίπαλη άμυνα κάνοντας ουσιαστικά πάρτι το οποίο επαναλαμβάνουμε ότι θα μπορούσε να φέρει αρκετά γκολ στη συνέχεια του αγώνα. Ο Τσαρούχας στο 34′ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως ο Διαμαντής αλλάζοντας πορεία του σώματός του, έδιωξε τη μπάλα εκπληκτικά με το δεξί στο πλασέ που επιχείρησε ο επιθετικός των Κροκεών. Ο… χορός των γκολ για το Τσιλιβή στο πρώτο 45λεπτο τελείωσε με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Βοζαΐτη από τα 30 περίπου μέτρα. Ο νεαρός είδε τον τερματοφύλακα εκτός θέσης και με μια σπάνια επινόηση πέτυχε το 3-0 (ο τερματοφύλακας προσπάθησε να διώξει, αλλά το δοκάρι στο οποίο βρήκε η μπάλα δεν τον βοήθησε) βάζοντας γερές βάσεις για το νικηφόρο αποτέλεσμα.
Ο Αλέξης Κομιώτης που στο 25′ και 46′ (ωραίες ατομικές ενέργειες που δε βρήκαν στόχο) έδειχνε ότι επιζητεί το γκολ, τελικώς τα κατάφερε στο 49′. Ο Βοζαΐτης εκτέλεσε κόρνερ και ο 22χρονος μεσοεπιθετικός πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους σημειώνοντας το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια το Τσιλιβή χαμήλωσε ταχύτητα, χαλάρωσε και κράτησε δυνάμεις για τον αγώνα με τον Ξενοφώντα Κρεστένων την επόμενη Κυριακή.
Όλοι οι παίκτες του Τσιλιβή έπιασαν μεγάλη απόδοση. Ο Στεφανόπουλος ήταν ο γνωστός “παππούς”, ενώ ο Τζιαφέρης, με το Σοφό “σάρωναν” ότι υπήρχε στο διάβα τους. Παράλληλα “φωτιές” πετούσαν μπροστά οι Δρόσος, Πάστρας, Κομιώτης, Βοζαΐτης κάνοντας πραγματικά ένα σπουδαίο παιχνίδι. Πολλή καλή η διαιτησία του Ψηλοπαναγιώτη, όπως και των βοηθών του Τουρλομούση, Αλειφέρη.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ: Διαμαντής, Κλάδης Άγγελος, Σοφός Διονύσης, Κόκας (70΄ Κοριανίτης), Στεφανόπουλος, Καλλιβωκάς, Βοζαΐτης, Τζιαφέρης, Πάστρας, Κομιώτης (76΄ Κρεζίας), Δρόσος (82΄ Στρατοπόδης)
ΑΟ ΚΡΟΚΕΩΝ: Παπαδόπουλος, Γρηγορακάκης (46΄ Δρίβας), Κωνσταντάκος (66΄ Αρβανίτης), Κοκόλης, Σπηλιωτόπουλος, Αλεξανδράκης (75΄ Πάνος), Τσάκωνας, Καράμπελας, Τσαρούχας, Λυμπερόπουλος, Αναστασόπουλος